Dönüşümü Başlat! İş Fikri Yarışmasına Başvurmadan Önce;

  • Özgün, yenilikçi, ilham kaynağı fikir bende, benim fikrim iş yapar mı diyorsun?
  • 18 – 30 yaş arasında mısın?
  • Fikrini hayata geçirebilecek 2 ila 5 kişilik bir ekip kurdun mu ya da kurmaya hazır mısın?
  • Programa katılabilmek için fikrinin kapsadığı ürün veya hizmetten ticari kazanç elde etmemiş olman gerektiğini biliyor musun?
Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı

Dönüşümü Başlat! İş Fikri Yarışması Başvuru Formu

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! başvuru formu üç bölümden oluşmaktadır.

1. Bölüm – Kullanıcı Kaydı ile Giriş Yapma veya Kullanıcı Kaydı Oluşturma

İlk olarak TÜSİAD kullanıcı kaydınız varsa sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Kullanıcı kaydınızın olup olmadığını eposta adresinizi girerek kontrol edebilirsiniz. Eğer daha önce TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! kullanıcı kaydı oluşturmadıysanız, kullanıcı kaydınızı oluşturmak için kullanıcı bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra “KULLANICI KAYDI OLUŞTUR” tuşuna basmanız ve eposta adresinize gelen bağlantı ile kullanıcı kaydınızı doğrulamanız gerekmektedir.

2. Bölüm – Başvuru Kaydı Oluşturma

Kullanıcı kaydınızı doğrulamanızın ardından aktif hale gelecek bu bölümdeki soruları yanıtlayarak BAŞVURU KAYDI OLUŞTUR” butonu ile başvuru kaydınızı oluşturabilirsiniz.

3. Bölüm – İş Fikri ve Ekip Bilgileri Tanımlama

Başvuru kaydınızın ardından bu bölümde iş fikri ve ekip bilgilerinizi paylaşmanız beklenmektedir. Bu bölümde “BAŞVURUYU TAMAMLA” butonuna basılmadığı sürece “GÜNCELLE” butonu ile yanıtlar güncellenebilir. Başvurunuzun değerlendirmeye alınması – tamamlanması- için son başvuru tarihinden önce başvuru formunu eksiksiz doldurarak “BAŞVURUYU TAMAMLA” butonuna basmanız gerekmektedir.

Önemli Notlar:

- Başvuru sırasında teknik bir sorunla karşılaşmanız halinde [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.

1 TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Kullanıcı Kaydı Oluşturma

Hesabınız ile Giriş Yapın :

Daha önce Dönüşümü Başlat! veya Bu Gençlikte İŞ Var! hesabınız varsa aşağıdan panelinize giriş yapabilirsiniz.

Kayıt Olun :

Örn: 5350001122

Başvurunuzu daha sonra değiştirebilmek ya da hesabınıza giriş yaparak başvurunuzu görüntülemek için lütfen bir şifre belirleyiniz.Belirleyeceğiniz şifrenin en az altı karakterden oluşmasına dikkat ediniz

En az 6 karakter

3 İş Fikri ve Ekip Bilgileri

Bu bölümde yer alan videoları izlemeniz ve iş fikrinizi karakter sınırlamalarına dikkat ederek ayrıntılandırmanız beklenmektedir.

Önemli Not:
- Yanıt bölümleri videolar ile bağlantılıdır. Soruları yanıtlamak için ilgili videoyu izlemeniz gerekmektedir.


İş Fikrinizden Bahsedin

Aşağıdaki videolar iş fikrinizi belirlemenizde ve bize ileteceğiniz bilgilerde sizlere yardımcı olması açısından hazırlanmıştır. Videoları izleyerek size sorduğumuz soruları daha doğru bir şekilde yanıtlayabilirsiniz.


İş fikrinizi alanınızda uzman olmayanların da anlayabileceği bir şekilde maksimum 280 karakter ile anlatınız. (İzlediğiniz videolar ışığında daha önce cevaplandırdığınız bu soruya tekrardan cevap vermek isterseniz cevabınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.)

En fazla 280 karakter girilmelidir


(Bulunduğunuz aşama sizin değerlendirmenizde bir seçim kriteri olmayacaktır. Her aşama kendi içerisinde değerlendirilecektir.)

Fikrinizle çözmeyi amaçladığınız soruna dair hedef kitle araştırması yaptınız mı? Bu çerçevede kaç kişi ile görüştünüz? Fikrinizin uygulanabilirliği için yetkinliği olan bireylere ulaşabildiniz mi? Çözdüğünüz soruna odaklanan benzer girişimler hakkında yerel ve uluslararası bir araştırma yaptınız mı? Bu süreçteki öğrenimlerinizi ve planlarınızı kısaca açıklayınız.

En fazla 280 karakter girilmelidir

Geliştirmekte olduğunuz prototip ile hangi varsayımlarınızı test etmeyi planlıyorsunuz? Prototipinizi hangi kitlelerle ve nasıl bir kanal yapısı kurarak test etmeyi planlıyorsunuz? Patent, faydalı model, tescil gibi konularda araştırmanızı tamamladınız mı? Prototip geliştirme sürecindeki öğrenimlerinizi ve planlarınızı kısaca açıklayınız.

En fazla 280 karakter girilmelidir

Kullanıcısı olan prototip aşaması: Prototipinizi kaç kullanıcı ile ne kadar zamandır test ediyorsunuz? Gözlemlediğiniz sonuçlar nelerdir ve bunların ışığında prototipinizin ürünleşmesi için finansal destek ve iş gücü olarak nelere ihtiyaç duyuyorsunuz?

En fazla 280 karakter girilmelidir


En az 400 karakter girilmelidir


İş Fikrinizi Detaylandırın

En fazla 280 karakter girilmelidir

En fazla 280 karakter girilmelidir

En fazla 400 karakter girilmelidir


En fazla 400 karakter girilmelidir


En fazla 280 karakter girilmelidir

En fazla 280 karakter girilmelidir


İş Fikriniz ve Ekibiniz Hakkında Ek Bilgiler

En fazla 280 karakter girilmelidir

En fazla 280 karakter girilmelidir

En fazla 280 karakter girilmelidir

En fazla 280 karakter girilmelidir

Lütfen bekleyiniz...

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Aydınlatma Metni

Kişisel verileriniz, sözleşmenin ifası kapsamında TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı’na (“ Program ”) başvurularınızı değerlendirmeye almak, ilgili mevzuattan doğan yükümlülüklerimiz ile taahhütlerimizi yerine getirmek amacıyla Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (“ TÜSİAD ”) tarafından işlenmektedir.

1. İşleme Amacı

TÜSİAD, söz konusu kişisel verilerinizi Program başvurularınızı değerlendirmeye almak, ilgili mevzuattan doğan yükümlülükleri yerine getirmek ve taahhütlerimizi yerine getirmek amacıyla işlemektedir.

2. Hukuki Dayanağı

Adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız, doğum yeri ve tarihiniz, elektronik posta adresiniz, cep telefonu numaranız, STK üyelikleriniz ve öğrenim bilgilerinize (üniversite numaranız, bölümünüz ve sınıfınız) ilişkin kişisel verileriniz, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun’dan (“6698 Sayılı Kanun”) 5/2 (c), (ç) maddesi kapsamında sırasıyla sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak zorunlu olması ve veri sorumlusu sıfatıyla TÜSİAD’ın hukuki yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için zorunlu olması sebeplerine dayanılarak gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte, Program’a katıldıktan sonra hem TÜSİAD Gençlik yapılanmasına em de TÜSİAD Girişimcilik Kulübü’ne üye olmakta ve otomatik olarak iletişim ağına dahil edilmektesiniz. Üyelikten çıkmadığınız sürece tarafınıza ilginizi çekecek ve kişisel gelişiminize katkıda bulunacak bilgilendirmeler ve etkinlik duyuruları gönderilecektir. Bu kapsamda adınız, soyadınız, elektronik posta adresiniz, cep telefonu numaranız ve öğrenim bilgilerinize (üniversite numaranız, bölümünüz ve sınıfınız) ilişkin kişisel verilerinizin ayrıca etkinlik ve duyurularla ilgili bilgi vermek üzere sizinle iletişime geçmek amacıyla işlenmesi de 6698 Sayılı  Kanun’un 5/1 maddesi uyarınca açık rızanıza dayanmaktadır.

3. Veri Toplama Yöntemi

Adınız, soyadınız, elektronik posta adresiniz, cep telefonu numaranız, öğrenim bilgileriniz (üniversite numaranız, bölümünüz ve sınıfınız) kayıt aşamasında başvuru formuna kendi rızanızla veri girmeniz yoluyla toplanmaktadır. Başvuru formunu doldurmanızın ardından TÜSİAD tarafından yapılacak bildirilerin tamamı tüm ekip üyelerine yapılacaktır. İletişim bilgileriniz, sözleşme gereği sizinle iletişime geçmek ve Program süreci hakkında sizleri bilgilendirmek amacıyla kullanılacaktır. Bu veriler TÜSİAD tarafından işlenmekte ve TÜSİAD’a ait sunucularda muhafaza edilmektedir.

4. Üçüncü Kişilere ve Yurt Dışına Aktarım

Kişisel verileriniz, sizinle iletişim kurmak ve TÜSİAD Girişimcilik ve Gençlik Çalışmaları Bölümü’nün yukarıda anılan amaçlarına uygun olmak kaydıyla, başvuruları değerlendirecek jüri ağımız, kuluçka merkezleri ve Batı Anadolu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) başta olmak üzere yurt içinde üçüncü kişilerle paylaşılmaktadır. Söz konusu paylaşım 6698 Sayılı Kanun’un 8/2 hükmü çerçevesinde sırasıyla sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olarak zorunlu olması ve veri sorumlusu sıfatıyla TÜSİAD’ın hukuki yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için zorunlu olması sebeplerine dayanılarak gerçekleştirilmektedir. Projeleriniz, yurtiçi ve yurtdışında ikamet eden 100 kişilik ön jüri ağımız ile başvuruların değerlendirilmesi amacıyla anonim olarak paylaşılmaktadır. Bu paylaşım kişisel verilerinizi kapsamamaktadır. Bu itibarla kişisel verileriniz yurt dışında üçüncü şahıslara hiçbir şekilde aktarılmamaktadır.

5. Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız

6698 Sayılı Kanun’un 11. maddesi kapsamında dilediğiniz zaman Veri Sorumlusu olan TÜSİAD’a başvurarak aşağıda belirtilen haklarınızı kullanabilirsiniz. Buna göre kişisel verisi işlenen katılımcılar,

Kendisine ait kişisel verilerin işlenip işlenmediğini öğrenme,

İşlenen kişisel verileri varsa bunlara ilişkin bilgi talep etme,

Kişisel verilerin işlenme amacını ve bu verilerin amaca uygun kullanılıp

kullanılmadığını öğrenme,

• Kişisel verilerinin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, kişisel verilerindeki  hataların düzeltilmesini ve eğer aktarım yapılmışsa ilgili üçüncü kişiden bu düzeltmenin istenmesini talep etme,

• Açık rızasını geri aldığı takdirde açık rızası kapsamında işlenen verilerin silinmesini, yok edilmesini ya da anonim hale getirilmesini isteme ve eğer aktarım yapılmışsa bu talebin aktarılan üçüncü kişiye iletilmesini isteme,

• İşlenen verilerin neticesinde kişi ile ilintili olumsuz bir sonuç çıkmasına itiraz etme, ve

• Kanun’a aykırı veri işleme nedeniyle zararının ortaya çıkması halinde, zararının tazminini yasalar çerçevesinde talep etme haklarına sahiptirler. Yukarıda sayılan bu talepler Meşrutiyet Cad. No:46 Tepebaşı İstanbul adresine yazılı olarak veya [email protected] adresine elektronik posta yoluyla, başvuru formunda paylaştığınız elektronik posta adresi kullanılmak suretiyle TÜSİAD’a her zaman yönlendirilebilir.

6. Kişisel Verilerin Korunması ve Silinmesi

TÜSİAD, sizin kişisel verilerinizin hukuka aykırı olarak işlenmesini, kişisel verilerinize hukuka aykırı olarak erişilmesini önlemek ve kişisel verilerinizin muhafazasını sağlamak amacıyla yeterli güvenlik düzeyini temin etmeye yönelik her türlü fiziksel, teknik ve idari tedbirleri almakla yükümlüdür ve bu tedbirleri azami ölçüde almaktadır. Programa katıldıktan sonra TÜSİAD Gençlik yapılanmasına ve TÜSİAD Girişimcilik Kulübü’ne üye olmanız ve kişisel verilerinizin bu kapsamda işlenmesine rıza göstermeniz halinde kişisel verileriniz üyeliğiniz süresince işlenecektir. Ancak açık rızanızı geri aldığınız takdirde rızanız kapsamında işlenen verilerin silinmesini, yok edilmesini ya da anonim hale getirilmesini isteme ve eğer aktarım yapılmışsa bu talebin aktarılan üçüncü kişiye iletilmesini isteme hakkına sahipsiniz. Program kapsamında katılımcılara ait kişisel veriler on (10) yıl içinde TÜSİAD tarafından silinecek, yok edilecek veya anonimleştirilecektir. TÜSİAD Gençlik yapılanmasına üye olmak için rızanızı geri almanız halinde, rıza kapsamında işlenen kişisel verilerinizin TÜSİAD tarafından yukarıda açıklanan amaçlarla kullanımına son verilecek, yalnızca bu amaçla kullanılan veriler TÜSİAD tarafından silinecek, yok edilecek veya anonimleştirilecektir.

TÜSİAD BU GENÇLİKTE İŞ VAR! ŞARTNAMESİ

İşbu şartname ile TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı’na (“Program”) ilişkin kapsam, amaç, başvuru koşulları, değerlendirme süreci ve Program Katılımcıları’na sunulanlara ilişkin koşul ve kurallar belirlenmektedir. Başvuru Sahipleri bu şartnameyi ve www.bugenclikteisvar.com sayfasında (“internet sitesi”) yer alan tüm açıklamaları okumakla yükümlüdür. Başvuru Sahipleri, TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Programı’na başvurmakla, işbu şartnamede belirtilmiş olan tüm koşul ve kuralları kabul ettiklerini beyan ederler.

A. TANIMLAR

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!: Üniversite öğrencilerine yenilikçi bakış açısı ve girişimcilik yetkinliği kazandırmak amacıyla eğitimden iş dünyası ile etkileşime, kuluçkadan rehberliğe geniş yelpazede destek sağlayan bir Girişimcilik Programı’dır.

Ekip, Ekip Üyesi ve Ekip Sözcüsü: Program’a başvuru yapan 2 ila 5 kişilik öğrenci gruplarının her biri “Ekip” (çoğul olarak “Ekipler”), söz konusu öğrencilerin her biri ise “Ekip Üyesi” (çoğul olarak “Ekip Üyeleri”) olarak anılır. Her bir Ekibin TÜSİAD ile ilişkilerden sorumlu olmasını belirlediği üyesine “Ekip Sözcüsü” adı verilir.

Başvuru Sahibi: Program’ın resmi internet sitesinde yer alan başvuru formunun tüm bölümlerini son başvuru tarihine kadar eksiksiz olarak dolduran ve “Başvuruyu Tamamla” butonuna tıklayarak formu TÜSİAD’a ileten Ekiplerin her biri “Başvuru Sahibi” (çoğul olarak “Başvuru Sahipleri”) olarak anılır. Program Katılımcısı:

Program’ın resmi internet sitesinde açıklanan kriterlere göre yapılacak değerlendirme sonucunda Program’ın 2020 dönemine seçilen kişilere “Program Katılımcısı” (çoğul olarak “Program Katılımcıları”); Ekipler’e ise “Program Katılımcısı Ekip” (çoğul olarak “Program Katılımcısı Ekipler”) denir.

Yarı Finalistler: TÜSİAD Rehberleri ile eşleşerek en az 2 ay boyunca iş planlarını geliştirme ve sunumlarını Final Jürisi’ne sunma hakkı elde eden Ekipler Program’ın 2020 “Yarı Finalistler”i (tekil olarak “Yarı Finalist”) olarak anılır.

Finalistler: Final Jürisi’nin yaptığı değerlendirme sonucu Ödül Töreni’nde sahneye çıkmaya hak kazanan ekipler “Finalist” (çoğul olarak “Finalistler”) olarak adlandırılır.

TÜSİAD Girişimci Kulübü: TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı çerçevesinde Girişimcilik Kampı’nı tamamlayan tüm Ekip Üyeleri’ni TÜSİAD Girişimci Kulübü’nün doğal üyesi sayılır ve iş geliştirme süreci sonrasında da TÜSİAD ağının sunduğu avantajlardan faydalanmaya devam ederler.

B. PROGRAM’IN AMACI

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı’nın temel amacı, Türkiye genelinde girişimciliğe ilişkin farkındalığı ve yetkinliği artırmak ve gençlere girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak sunmaktır. TÜSİAD Program çerçevesinde üniversiteler, kuluçka merkezleri, melek yatırım ağları ve iş dünyası arasında geliştirdiği iş birlikleriyle Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin çok merkezli gelişimine de katkı sağlamayı hedeflemektedir.

C. BAŞVURU KOŞULLARI

1. Program’a başvurular yalnızca Program’ın resmi internet sitesinde yer alan başvuru formu aracılığı ile kabul edilir. Başka kanallardan yapıldığı iddia edilen başvurular kabul edilmez.

2. İnternet sitesinde yer alan başvuru formu ve işbu şartname ile talep edilen sair belgeler Türkçe olarak hazırlanır. Başka dilde hazırlanan evrak, TÜSİAD tarafından kabul edilmez.

3. Program başvuruları bu dönem

9 Aralık 2019 saat 17:00’a kadar açık olacaktır. Tüm Ekipler, son başvuru tarihine kadar başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak TÜSİAD’a iletmekle yükümlüdür, aksi takdirde başvuru tamamlanmamış sayılır. Eksik ve hatalı doldurulan ya da geç gönderilen başvuru formlarına ilişkin TÜSİAD herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

4.Program’a bireysel katılım mümkün değildir. Üniversite öğrencileri en az 2 (iki) en fazla 5 (beş) kişiden oluşan Ekipler halinde Program’a başvurabilir. Program süresince Ekipler’in üye sayısının 2 (iki) kişinin altına düşmemesi esastır.

5.Program’a sadece 18-30 yaş arası üniversite öğrencileri başvurabilir. Başka bir deyişle, Program 6 Kasım 2019 itibari ile 30 yaşına henüz girmemiş ve 9 Aralık 2019 itibari ile 18 yaşından gün almış olan üniversite öğrencilerin başvurusuna açıktır.

6. Başvuruda bulunan her bir Ekip Üyesi’nin, başvuru sırasında yurtiçi ya da yurtdışında bir üniversitenin ön lisans, lisans veya lisansüstü (yüksek lisans, doktora) programına kayıtlı olması, bir başka deyişle öğrenci statüsüne sahip olması şarttır. Değerlendirme sonrası “Program Katılımcısı” olmaya hak kazanan ekiplerde yer alan her bir Ekip Üyesi, okulundan alacağı ve öğrenci statüsünü ispat eden belgeyi TÜSİAD’a iletmek zorundadır. Belgelerin TÜSİAD’a nasıl ve ne sürede iletileceği,Başvuru Sahipleri’ne başvuru sırasında sisteme girdikleri elektronik posta adresleri aracılığıyla bildirilecektir. Öğrenci belgelerini TÜSİAD’a belirtilen süre içerisinde iletmeyenler, Program’a katılma hakkını kaybedecektir.

7.Program kuralları gereği her bir Ekip veya Ekip Üyesi Program’a sadece 1 (bir) iş fikri ile başvurabilir. Aksi bir uygulama tespit edildiği durumda, Program’ın hangi aşamasında olursa olsun, Program Katılımcısı olma hakkı düşecektir.

8. Başvuru formunda, yer alan tüm Ekip Üyelerinin adı, soyadı, doğum tarihi, TC kimlik numarası, elektronik posta adresi, cep telefonu, öğrenim durumu, üniversite, bölümü ve sınıf bilgileri kayıt aşamasında eksiksiz ve doğru olarak yazılmalıdır. Başvuru formunun doldurulmasının ardından TÜSİAD tarafından yapılacak bildirimlerin tamamı tüm Ekip Üyeleri’ne yapılacak olup, iletişimde başvuru formunda belirtilen elektronik posta adresi ve cep telefon numarası bilgileri kullanılacaktır. Başvuru formunda yer alan bu bilgilerin doğru olmaması veya sonradan değişmesi sebebiyle, TÜSİAD’ın bildirimlerinin Ekip Üyeleri’ne ulaşmamış olmasından TÜSİAD sorumlu değildir. TÜSİAD tarafından işbu Program kapsamında toplanan kişisel veriler, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanun’u (“Kanun”) kapsamında ve Kanun hükümlerine uygun olarak işlenecektir.

9. Ekip Üyeleri, başvuru formunda vermiş oldukları kişisel bilgilerin kendilerine ait olduğunu ve TÜSİAD’ın bu bilgileri amacına uygun olarak kullanılmak kaydı ile Aydınlatma Metni’nde anılan şartlarda ve ilgili şartlara uygun olarak işleyebileceğini kabul ederler.

10. TÜSİAD çalışanlarının, TÜSİAD Rehberleri’nin ve Final Jürisi’nin birinci ve ikinci derece akrabalarının Program’a başvurması mümkün değildir. Belirtilen yakınlığa sahip olan kişilerin Program’a başvurmuş olması halinde, söz konusu Ekip Üyesi’nin dahil olduğu Ekip Program dışı bırakılacaktır.

11. Başvuruya konu iş fikri, Ekip Üyeleri tarafından geliştirilmiş ve iş hayatına uygulanabilir nitelikte olan her türlü yenilikçi fikir olabilir. İş fikrinin kapsamı konusunda bir sınırlama olmamakla birlikte; Ekip Üyeleri bu şartnameyi imzalamakla, Başvurudan önce Program’a sunulan iş fikrinin kapsadığı ürün veya hizmetten kazanç elde etmek amacıyla bir tüzel kişilik (şirket) kurmamış olduklarını;

Program’a sunulan iş fikrinin üçüncü kişilerin fikri mülkiyet haklarını ihlal etmediğini;

Üçüncü kişilerin fikri mülkiyet haklarının ihlaline ilişkin ileri sürebilecekleri her türlü talep ve davadan şahsen sorumlu olacaklarını, TÜSİAD ve TÜSİAD adına hareket eden herkesi her türlü talep ve davadan ari tutacaklarını;

İş fikrinin hukuka uygun, TÜSİAD değerleri ve genel ahlak kuralları ile çatışmayan, hiçbir kişi ve kurumu rencide etmeyen bir fikir olduğunu peşinen beyan ve taahhüt ederler.

12. Herhangi bir zorunluluk olmamakla birlikte; Ekip Üyeleri sundukları iş fikrinin tamamı veya bazı unsurları üzerinde patent, faydalı model, marka veya sair fikri mülkiyet hakları için Türk Patent ve Marka Kurumu veya diğer ofisler nezdinde başvuruda bulunmuş veya tescil elde etmiş olabilirler. Bu halde, başvuru formundaki ilgili soruya cevaben, söz konusu fikri mülkiyet hakkına ilişkin yapılan işlemler ve durum hakkında kısaca bilgi verilmesi gerekmektedir. TÜSİAD, gerekirse bu konuda daha fazla bilgi talebinde bulunabilir.

13. TÜSİAD, bu şartnamede belirtilen kurallara uygun olmadığını tespit ettiği Başvuru Sahipleri’ni her aşamada Program’dan diskalifiye etme, ödül verilmişse ödülü geri alma hakkına sahiptir.

D. DEĞERLENDİRME

1. Başvurular öncelikle sistem kontrolünden geçer. Sistem ilk olarak aşama kontrol yapar ve tüm soruların eksiksiz cevaplanıp cevaplanmadığına bakar. Ardından metin tekrarı ve yasaklı kelime taraması yapılır. Son olarak da ekip üyelerinin TC kimlik numaraları, elektronik posta adresleri ve cep telefonu numaraları üzerinden bir tarama yapılır ve mükerrer başvurular tespit edilir.

2. Sistem kontrolünden geçen başvurular, iş fikrinin sektörü ve aşamasına göre gruplandırıldıktan sonra ön jüri ve çalışma grubu değerlendirmelerine açılır. Program’a yapılan iş fikri başvuruları aşağıdaki kriterlere göre değerlendirir:

Potansiyel Etki başlığı altında iş fikrinin yaratacağı katma değerin yanı sıra sosyal ve çevresel etkisine de yer verilmektedir. Bu kapsamda başvuru sahiplerine aşağıda belirtilen sorular sorulmakta ve cevaplarına göre 50 puan üzerinden not verilmektedir.

Ürün ve hizmetlerinizin sorununu çözdüğü kullanıcıları nasıl tanımlarsınız? Bu tanıma uyan müşteri segmentinin büyüklüğü nedir?

İlk kullanıcı veya müşterileriniz kim olacak, yarattığınız çözüme en fazla ihtiyaç duyan segment kimlerdir?

İş fikrinizin sağladığı çevresel ve toplumsal faydalar nelerdir? Bu değerleri yaratırken nasıl ölçümlemeyi hedefliyorsunuz?

Yenilikçilik başlığı altında iş fikrinin benzerlerinden nasıl farklılaştığı sorgulanmaktadır. Bu çerçevede başvuru sahiplerine aşağıdaki sorular sorulmakta ve cevaplar 25 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

İnsanlar çözmeyi amaçladığınız bu sorunu şu anda nasıl çözüyorlar? Türkiye’de ve dünyada size en yakın rakip ürünler neler?

Siz rakiplerinizden neyi farklı yapacaksınız, nasıl farklılaşacaksınız? Rakiplerinize karşı sizi avantajlı kılacak üstünlüğünüz ve dezavantajlarınız nelerdir?

Uygulanabilirlik başlığı altında iş fikrinin hayata geçirilebilirliğine dair aşağıda belirtilen sorulara cevap verilmesi beklenmekte ve değerlendirme 25 puan üzerinden yapılmaktadır.

Ekibinizin ihtiyaç duyacağı malzeme, servis, iş gücü, finansman vb. gereksinimleri nelerdir? Bu gereksinimleri nasıl karşılamayı planlıyorsunuz?

Ekibinizde iş fikrinizin uygulanabilir bir projeye dönüşmesini sağlayacak yetkinlikte insanlar var mı?

3. Değerlendirme sonrası en yüksek puanı alanlar arasından kamp kontenjanı dikkate alınarak belirlenecek sayıda Ekip, Program Katılımcısı olarak Girişimcilik Kampı’na asil ve yedek liste ile davet edilir.

4. TÜSİAD’ın Girişimcilik Programı’na seçilmeyen Başvuru Sahipleri’ne seçilmeme nedenlerine ilişkin bir geri bildirim paylaşma zorunluluğu bulunmamaktadır.

E. 2020 TAKVİMİ

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! 2020 dönemi takvimi aşağıdaki gibidir:

Başvuru Dönemi - 6 Kasım 2019 – 9 Aralık 2019

Değerlendirme Süreci 10 Aralık 2019 – 12 Ocak 2020

Sonuçların Açıklanması Ocak’ın ikinci yarısı

Kesin Katılımcı Listesinin Belirlenmesi Ocak’ın ikinci yarısı

Girişimcilik Kampı 11 Şubat 2020 – 15 Şubat 2020

Rehberlerle Çalışma Dönemi 16 Şubat 2020 – 6 Mayıs 2020

Final Jüri Belgelerinin Teslimi 13 Nisan 2020

Finalist Ekiplerin Açıklanması Nisan’ın ikinci yarısı 

Ödül Töreni Hazırlık Kampı 4 Mayıs 2020 – 5 Mayıs 2020

Ödül Töreni

6 Mayıs 2020

F. PROGRAM ÇERÇEVESİNDE SUNULAN FIRSATLAR VE EKİPLERİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ

TÜSİAD GENÇLİK

1. Her bir Ekip Üyesi, Program kapsamında gerçekleştirilen değerlendirme sürecine bakılmaksızın TÜSİAD Gençlik Ağı’nın doğal üyesi kabul edilir. Gençlik Ağı çerçevesinde TÜSİAD’ın ekonomiden yenilikçiliğe, istihdamdan eğitime, girişimcilikten sürdürülebilirliğe, uluslararası ilişkilerden demokratik reformlara kadar her konuda öğrenci toplulukları ile yürüttüğü ortak çalışmalara katılma ve yapılan çalışmalardan başvuru formunda paylaşılan iletişim kanalları ile haberdar olur.

EĞİTİM DÖNEMİ - GİRİŞİMCİLİK KAMPI

2. 2020 Program Katılımcıları ilk olarak 11-15 Şubat 2020 tarihleri

arasında İstanbul’da bir Girişimcilik Kampı’na katılmakla

yükümlüdürler.

3. Girişimcilik Kampı’nda Program Katılımcıları’na bir yandan bir girişimcinin ihtiyacı olan tüm konularda eğitim verilirken, diğer yandan iş dünyası liderleri, girişimciler ve ekosistem aktörleri ile düzenlenen buluşmalarla deneyim paylaşımı yapmaları ve iş fikirlerini geliştirmek için uzman desteği almaları sağlanmaktadır.

4. Asil ve yedek liste olarak ilan edilecek Program Katılımcısı Ekipler’den en az iki Ekip Üyesi’nin, Girişimcilik Kampı’na katılması ve bu çerçevede kendilerine yönlendirilen Girişimcilik Kampı başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Bu mevcudu sağlayamayan ve/veya verilen süre içerisinde kamp başvuru formunu TÜSİAD’a iletmeyen Ekipler’in Program Katılımcısı olma hakları düşer.

5. Girişimcilik Kampı’na katılacak Ekipler’in kampın ilk günü taslak iş kanvaslarını TÜSİAD’a sunmaları gerekmektedir. Bu çerçevede her ekibin başvuru teyit maili ile birlikte kendilerine yönlendirilen iş modeli şablonunu önceden doldurmaları ve TÜSİAD’a belirtilen süre zarfında iletmeleri esastır.

6.Girişimcilik Kampı boyunca Program Katılımcıları’nın konaklama masrafları TÜSİAD tarafından karşılanacak olup, İstanbul içinde yaşayan katılımcıların da kamp alanında konaklaması esastır.

7.Girişimcilik Kampı’na İstanbul dışından katılacakların ulaşım masrafları TÜSİAD tarafından karşılanır. İstanbul’a uzaklığı 350 km’den az olan Program Katılımcıları’nın ulaşımı otobüs ya da tren ile; 350 km’den fazla olanlarınki ise uçak ile karşılanacaktır. Ulaşım masraflarına sadece İstanbul’a geliş ve İstanbul’dan dönüş terminali transferleri dahildir.

Bunların dışındaki tüm ulaşım masrafları Program Katılımcıları’na aittir. YARI FİNAL DÖNEMİ - TÜSİAD REHBERLERİ İLE ÇALIŞMA VE REHBERLİK SÜRECİ 8.Girişimcilik Kampı’nın son gününde Program Katılımcısı Ekipler TÜSİAD Rehberleri ile bir araya gelerek, onlara iş fikri sunumlarını yaparlar. TÜSİAD Rehberleri, beraber çalışmak istedikleri ekipleri seçerek onları Program’ın bir sonraki aşamasına taşırlar. Böylelikle TÜSİAD Rehberleri ile eşleşen Ekipler “Yarı Finalist” olarak en az 2 ay boyunca TÜSİAD Rehberleri ve onların uzman kadroları ile beraber çalışırlar.

9. TÜSİAD Rehberleri deneyimlerini seçtikleri Ekipler ile paylaşarak, onların iş fikirlerini birer iş planına dönüştürmelerine katkı sağlar. Ayrıca TÜSİAD Rehberleri Final Jürisi’ne sunulacak iş planı ve iki dakikalık tanıtım filminin hazırlanma aşamasında da ekiplerine destek verir.

10. Yarı Finalistler Ekip Üyeleri’nde bir değişiklik yapmak istemeleri durumunda, Ekip adı, iş fikri adı ve üye değişiklik taleplerini TÜSİAD’a iletir. İlgili değişiklik ancak TÜSİAD’ın uygun görmesi halinde yapılır. Yarı Finalistler’in Ekip’e dahil etmeyi talep ettiği kişiler, Program’a başvuru şartlarını yerini getiren kişiler olmalıdır.

11. Yarı Finalistler iş planlarını 13 Nisan 2020 saat 17:00’a kadar teslim etmekle yükümlüdürler. Final Jürisi bu iş planlarını Program’ın değerlendirme kriterleri ışığında değerlendirerek finale kalan Ekipler’i (“Finalistler”) belirler.

ÖDÜLLER

12. Kuluçka İmkânı

Finalistler’e Program çerçevesinde iş birliği geliştirilen kuluçkalara doğrudan giriş fırsatı sunulacaktır. Yarı Finalistler ise kuluçkaların ayrıcalıklı değerlendirmelerine tabi olacak ve olumlu değerlendirilmeleri durumunda kuluçka imkânlarından faydalanabileceklerdir.

13. Para Ödülü

Finalistler’in iş planı sunumlarını gerçekleştirdikleri Ödül Töreni’nde 150.000 TRY’lik para ödülü ile desteklenecek Ekipler Final Jürisi tarafından belirlenir. Para ödülü kazananlar, Ödül Töreni’nin ardından internet sitesinden de duyurulur.

14. Silikon Vadisi

Ziyareti Finalistler’den bir tanesi TÜSİAD Yönetim Kurulu ile Silikon Vadisi Ziyareti’ne katılma ve TÜSİAD’ın Silikon Vadisi Ağı’ndaki yatırımcı ve girişimcilerle bir araya gelme şansını yakalar. Bu ödülü kazanan Ekip Ödül Töreni’ni takip eden 4 ay içerisinde TÜSİAD tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında belirlenir ve hem elektronik posta aracılığıyla hem de internet sitesinden duyurulur.

TÜSİAD GİRİŞİMCİ KULÜBÜ

15 Girişimcilik Kampı’nı başarıyla tamamlayan ekipler TÜSİAD Girişimci Kulübü’nün doğal üyesi sayılır. Ad-soyad, üniversite bilgileri ve Linkedin profillerine Program’ın internet sitesinde “2020 TÜSİAD Girişimci Kulübü Üyeleri” başlığı altında yer verilir. 16. Program’a katılım ekipler halinde olsa da TÜSİAD Girişimci Kulübü üyeliğinde hak ve sorumluluklar bireysel olarak tanımlanmıştır. TÜSİAD

Girişimci Kulübü Üyeleri;

TÜSİAD ağı ile sürekli iletişimde olma;

TÜSİAD tarafından düzenlenen etkinliklere davet edilme; TÜSİAD üyelerinden gelen staj duyurularından haberdar olma; TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! paydaşlarının sunduğu imkânlardan faydalanma; TÜSİAD’ın girişimcilik kültürünü yaygınlaştırma hedefi kapsamında, Türkiye genelinde üniversitelerde yürüttüğü çalışmalara katılma ve kendi üniversitelerinde “girişimcilik elçiliği” yapma haklarına sahip olurlar.

17. 2020 TÜSİAD Girişimci Kulübü Üyeleri bir sonraki dönemin Ödül Töreni’ne kadar (bir başka deyişle Mayıs 2021’e kadar); TÜSİAD’ın kendilerini davet edeceği en az iki etkinliğe katılacaklarını; TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı’nın tanıtımı için sosyal medya ve basın nezdinde yapılan iletişim çalışmalarına destek vermeyi;

Açacakları Linkedin hesaplarında kendilerini “2020 TÜSİAD Girişimci Kulübü Üyesi” olarak tanımlamayı ve Program’ın resmi hesaplarını takip etmeyi peşinen kabul ederler.

18. Madde H.4’te belirtilen sorumlulukların mazeretsiz olarak yerine getirilmemesi halinde, TÜSİAD tarafından bir kez yazılı uyarı yapılmasından sonra aynı durumun ya da başka ihlallerin devam etmesi halinde TÜSİAD’ın ve / veya Program Paydaşları’nın TÜSİAD Girişimci Kulübü bünyesinde sunduğu destek sonlandırılacaktır.

H. TÜSİAD’IN DEĞİŞİKLİK YAPMA HAKKI

TÜSİAD’ın, objektif ve makul sebeplerle, önceden internet sitesinde açıkça duyurmak kaydı ile şartnamede, değerlendirme kriterlerinde, ön jüri ve jüri üyelerinde, ödüllerde ve takvimde her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.

TÜSİAD İktisadi İşletmesi Ticari İleti Gönderilmesi İçin Onay Metni

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve sair mevzuatlar kapsamında gerekli bilgilendirmenin tarafıma yapıldığını, bilgilendirme ve onay metnini okuyup anladığımı, herhangi bir itirazımın bulunmadığımı, haklarımla ilgili bilgi verildiğini ve bu şekilde alınan beyanınım geçerli olduğunu kabul ediyorum.

TÜSİAD İktisadi İşletmesi tarafından düzenlenen etkinlikler hakkında bilgilendirme, etkinliklerle ilgili güncellemelerin duyurulmasına, etkinliklere ilişkin memnuniyet anketi yapılabilmesine, güncel gelişmelerden haberdar edilmesine, kutlama amaçlı iletiler gönderilmesine, sunum ve bülten gibi içeriklerin paylaşılmasına, TÜSİAD İktisadi İşletmesince düzenlenen diğer etkinlik ve projeler hakkında tanıtım ve bilgilendirmenin yapılması için tarafıma ilgili mevzuata uygun olarak ticari elektronik ileti ve diğer iletiler gönderilmesine, iletişim bilgilerimin, kimlik bilgilerimin, pazarlama bilgilerimin mal / hizmet satış ve reklam / kampanya / promosyon süreçlerinin yürütülmesi adına bu amaçlar ile alındığına ve tercih ettiğim kanalla tarafıma iletiler gönderileceğine, her zaman iletişim tercihlerimi değiştirebileceğime veya hiçbir gerekçe göstermeksizin tarafıma gelen iletilerde belirtilen işlemi reddederek iletişimi durdurabileceğime ve kanunlara uygun şekilde SMS/kısa mesaj, otomatik arama, telefonla arama, sosyal medya ile çevrimiçi reklam ağları, e-posta/mail ve diğer elektronik iletişim araçları-kanalları yoluyla tarafıma ticari elektronik iletiler ve diğer iletiler gönderilmesine, dilediğim zaman hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı her zaman reddedebileceğime ilişkin açık ve anlaşılır şekilde bilgilendirildiğimi kabul ve beyan ederim.

Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı
Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı